Özel Okmeydanı Diş Polikinliği

Diş Dolgusu


Dolgunun amacı boşlukları kapatarak çürüğün ilerlemesini önlemektir


Randevu Al

Dolgu Nedir ?

Çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, işlevini yerine getirilmesi için yapılan işleme dolgu denir. Hekim dolgu yaparken önce çürümüş diş dokusunu temizler. Sonrasında dolgu malzemesi ile doldurur. Dolgunun amacı boşlukları kapatarak çürüğün ilerlemesini önlemektir.

Diş Köprüleri

Birden fazla diş eksikliğinde, eksik alana en yakın dişlerin dayanak olarak kullanılması ile boşlukların telafi edildiği ve daimi olarak ağızda kalan yapılara Köprü denir. Ancak, dayanak olarak kullanılacak dişler sağlıklı ve üzerlerine gelecek kuvvete dayanacak kadar da yeterli mesafede olmalıdır.

Dolgu çürük nedeniyle zarar görmüş dişlere kendi işlevini geri kazandırabilmek için yapılan işlemdir. Aynı zamanda dişte oluşan çürümenin de önüne kolaylıkla geçebilir. Diş hekiminiz sizin için en uygun dolgu türüne karar verirken bir dizi faktörü göz önünde bulunduracaktır. Bu faktörler çürüğün büyüklüğüne göre yapılacak tedavinin porselen ve kompozit dolgu çeşitlerinden hanginin seçilmesi gerektiği ve ağzınızın hangi kısmında dolgu işleminin yapılacağını belirler. Aynı zamanda tedavi şekli hastanın bütçesine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Porselen ve Kompozit dolgu uygulama alanları farklıdır. Porselen dolgu, Çürüğün zarar verdiği ve böylelikle erittiği diş dokusu az ise tercih edilir. Aynı zamanda dolgu yapılacak dişin de karşılığına denk gelen diş porselen ise , porselen dolgu yapılması daha uygun bir karar olacaktır.

Hastalarda daha sık karşılaşılan, dişin yarısından az miktarda diş çürüklerinde kompozit dolgu tercih edilir.;

  • Kompozit dolgu dişle aynı renkte olması sebebiyle estetik bir görünüme sahiptir.
  • Kompozit dolgu diş yüzeyine yapışabilme özelliğinden dolayı, metal dolgulardan farklı olarak sağlıklı diş dokusunun kaldırılmasına gerek kalmaz.
  • Kompozit dolgu toksik civa gibi maddeler bulunmaz.
  • Tedavi sırasında ışıkla sertleşmeleri tamamlanır.

Porselen dolgu avantajları ;

  • Daha uzun ömürlüdür
  • Tutuculuk daha iyidir
  • Kırılma olasılığı daha azdır
  • Renklenmez
  • Aşınmaz
  • Diş-dolgu kenar uyumu daha iyidir.

Bütün bu saydıklarımızın yanında porselen dolgu kompozit dolguya göre daha maliyetli bir işlemdir. Porselen dolguların dişe ve ağıza herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Porselen dolgular, doku kaybı fazla olan dişlerde kaplamaya göre daha iyi alternatiftir. Aşınmazlar, indirekt olarak yapıldığı için diş-dolgu kenar uyumu daha iyidir.

Siz de çürüklerden dolayı aşınan dişlerinizden ve bozulan ağız sağlığınızdan şikayetçi iseniz bizimle iletişime geçin. Ücretsiz ilk randevu avantajımızdan faydalanın

 Diş dolgusu çürüyen dişin artık ve çürükler temizlendikten sonra kalan boşluğun bir madde ile doldurulması yani restorasyonudur. Dolgu işleminin yapılması için pek çok farklı materyal kullanılabilir. Önemli olan dişin yapısına ve kişiye uygun dolgu malzemelerinin tercih edilmesidir.

Elbette kanal tedavisinin yapılmış olması dolgu yapılamayacağı anlamına gelmez. Dişin kurtarılması ve yeniden eski fonksiyonlarına kavuşması için yapılan kanal tedavisinin ardından da dolgu uygulaması gerçekleştirilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle çürüyen dişin temizlenmesi gerekir. Çürükten ve artıklardan temizlendikten sonra diş dolgusu uygulaması gerçekleştirilir. Ancak bu aşamadan önce hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi işlemi gerçekleştirilir. Lokal anestezi ile sadece müdahale edilecek bölgenin uyuşması sağlanır.

Dolayısıyla hangi dolgu materyali tercih edilmiş olursa olsun, hasta açısından bu işlemin gayet konforlu bir süreç eşliğinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Gerekli temizliğin yapılmasının ardından dişte bir boşluk kalır. Çürüyen, hasar gören ya da kırılan dişteki bu boşluğun dişin yapısına ve gerçek formuna uygun bir şekilde doldurulması gerekir. Hastanın diş dolgusu tamamlandıktan sonra ağzını açıp kapatması ve hareket ettirmesi istenir.

Bu sayede dolguda hastayı rahatsız edecek bir çıkıntı ya da fazlalık olup olmadığının hasta tarafından kontrolü sağlanır. Şayet varsa bu durumda diş hekimi fazla olan bölümü inceltme, kesme ya da alçaltma gibi yöntemlerle ortadan kaldırır. Bu son aşama ile dolgu uygulaması da tamamlanmış olur ve diş yeniden eski fonksiyonlarına kavuşur.

Diş Dolgusu Çeşitleri Nelerdir?

Altın Dolgular

Günümüzde çok kullanılan dolgu çeşitlerinden biri değildir. Kliniğimizde de kullanılmıyor.

Kompozit Dolgular

Diş ile aynı renkte olması nedeniyle doğal görünüm istenen her dişte kullanılabilen kompozit dolgular tek bir seansta yapılabiliyor. Çürük diş onarımının yanı sıra dişte kırık ya da çatlak olması durumunda da kompozit dolguların devreye girebildiğini belirtelim. Maliyetinin düşük olması avantajı iken dayanıklılık yönünden beklentileri çok iyi karşılamaması da dezavantajıdır. Zamanla aşınabilir ve kırılabilir ve bu nedenle özellikle büyük dolgular için tercih edilmesi noktasında iki defa düşünmekte fayda olacaktır. Kullanım ömrü hangi dişe uygulandığı ve kişiye bağlı olarak 3 ile 10 yıl arasında değişebilir.

Porselen Dolgular

Maliyeti biraz daha yüksek olmasına karşın renk değişiminin olmaması, leke tutmaması gibi özellikler porselen dolguların da bir hayli rağbet görmesini beraberinde getiriyor. Porselen dolgular birden fazla işlem gerektiren dişler için de rahatlıkla tercih edilebiliyor. Bu dolgu malzemesinin de laboratuvar ortamında hazırlandığını ve dişe yapıştırılarak uygulandığını belirtelim. Kişinin ağız yapısına ve diş rengine göre hazırlanan porselen dolgular inley onley dolgu olarak da adlandırılabiliyor.

Amalgam Dolgular

Amalgam dolgu da günümüzde pek tercih edilmiyor. Gümüş dolgu olarak da adlandırılabiliyor. Civa, gümüş, kalay ve bakır gibi farklı elementlerin karışımından elde edilen dolgu materyalidir. Özellikle basınca ve çiğneme gücüne karşı dirençli olması bu dolgunun arka dişlerde sıklıkla kullanılmasını beraberinde getiriyor. Dezavantajı ise gri, metalik bir görünüm sunmasıdır. Kliniğimizde bu dolgu yöntemi kullanılmıyor.

Diş Dolgusu Fiyatları Ne Kadar?

Hastalar diş kırıkları ya da diş çürükleri ile karşılaştıklarında diş dolgusu fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Ancak dolgu fiyatlarının sabit olmadığını, hangi materyalin tercih edildiğine bağlı olarak fiyatların da değişkenlik gösterebildiğini belirtmeliyiz. Dolayısıyla net bir rakamdan söz etmek yanıltıcı olabilir.

Bazen çürük sadece tek bir dişte değil, birkaç dişte mevcut oluyor. Bazen de hastanın ağız bölgesine darbe alması gibi nedenlerle dişlerin birkaçında kırıklar meydana gelebiliyor. Böyle durumlarda daha fazla sayıda dişe dolgu yapılması gerektiğinde fiyatlar da daha yüksek oluyor.

Dolgunun yapılacağı diş sayısının da önemli olduğunu unutmamak gerekir. Diş hekiminin deneyimi gibi unsurlar fiyatları etkileyen faktörler listesinde mevcut. Ancak genel olarak bakıldığında başarılı bir dolgu uygulamasının yapılması için mutlaka yüksek rakamlardan oluşan bir bütçe ayırmak gerekmiyor. Gayet makul bir ücret karşılığında da dolgu yaptırılabilir. Öncelikle randevu almanız ve muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında fiyat bilgisi tarafınıza iletilecektir.

Diş Dolgusu Sonrası Ağrı ve Acı Duyulur mu?

Konuyla ilgili hastaların en büyük endişesi ağrı oluyor ve dolayısıyla diş dolgusu sonrasında ağrı olur mu gibi sorular da gündeme gelebiliyor. Özellikle uzun süre diş çürüğü nedeniyle ağrı yaşamış hastalar için konunun daha fazla önem kazandığını söyleyebiliriz. Dolgu sonrasında hafif düzeyde ağrı yaşanabilir ancak bu ağrının sadece 1 – 2 gün sürdüğünün de altını çizmeliyiz. Zira birkaç günden daha uzun süren bir ağrı olması durumunda mutlaka diş hekiminize danışmanız ve bilgi vermeniz gerekir. Ağrı ile birlikte işlem yapılan bölgede hafif düzeyde hassasiyet de ortaya çıkabilir. Ancak bu da tıpkı ağrı gibi geçici bir histir. Burada önemli bir detayın altını çizmek gerekiyor. Ağrıya neden olan dolgu için kullanılan malzeme değildir. Dişe yapılan işlemdir.

Diş Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılır?

Genellikle diş dolgusu diş çürüklerini temizledikten sonra oluşan boşluğu gidermek için gerçekleştiriliyor. Çürüğün yanı sıra travma da dişin iç kısmında yer alan pulpanın zarar görmesine yol açabiliyor ve dolayısıyla sinirlerin iyileşmeyecek kadar hasar görmesi durumunda da kanal tedavisi ile dolgu yapılması kaçınılmaz olabiliyor. Kimi zaman dişe darbe alınması gibi durumlarda dişte kırıklar meydana gelebilir.

Bu durumda da dişin eski görünümüne kavuşmasını sağlamak amacıyla dolgu uygulamasından faydalanılabilir. Daha önce yapılan dolgunun düşmesi, aşınması gibi durumlar da yeniden dolgu yapılmasını gerektiriyor. Dişte çatlak oluşması bu işlemden faydalanılmasını gerektiren unsurlar arasında yer alıyor. Sonuç olarak dolgu işleminin diş çürükleri dışında farklı durumlarda da kullanılan bir teknik olduğunu söyleyebiliriz.

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?

Dolgu işleminin süresine dair de net bir bilgi vermek doğru olmaz. Çünkü her hastada diş dolgusu süresi aynı olmayabilir. Hangi dişe dolgu yapılacağı, dolgu için hangi malzemenin kullanılacağı ve kaç adet dişin dolguya ihtiyacının olduğu gibi unsurlar sürenin de değişkenlik göstermesini beraberinde getirebiliyor.

Bununla birlikte dolgunun ne amaçla yapıldığı da seans süresini etkiler. Örneğin sadece çatak dişi onarmak için yapılan seans ile kanal tedavisi ile birlikte dolgunun yapıldığı seans süresi elbette değişecektir. Dolguda kullanılan malzemenin diş hekimi tarafından hazırlanma süresi de farklıdır. Tüm bunlar işlem süresinin değişmesini beraberinde getirir.