Özel Okmeydanı Diş Polikinliği

Estetik Gülüş Tasarımı


Gülüş tasarımı, diş hekimliğinin teknik ve teknolojilerinin sanat ile birleşerek kişiye özel gülüş kazandırma uygulamasıdır.


Randevu Al

Estetik Gülüş Tasarımı

Çürük dişlerin, diş eti hastalıklarının, diş dizilimindeki çapraşıklıkların, anormal renklenmelerin ve diş kayıplarının sonucunda oluşan estetiksel sorunlar, kişilerin sosyal hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Bunun yanı sıra öz güven eksikliklerine neden olarak kişilerin toplum içinde gülmekten çekinmeye başlamasına bile yol açabilir.

Kişi kimi zaman da sağlıklı dişlere sahip olsa da diş ve diş etlerinin orantısızlığı, şekil ya da biçim bozukluklarını estetik anlamda iyileştirmek isteyebilir. Güzel bir gülüş,kişiye psikolojik olarak güç kazandırırken aynı zamanda karşısındaki insanlarda daha iyi bir intiba da uyandıracaktır. 

Teknolojinin ve bilimsel çalışmaların ilerlemesiyle beraber artık pek çok yöntemle daha güzel gülüşler sağlanabilmekte ve "estetik diş hekimliği" kavramı hayatımızda daha çok yer etmektedir.

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir. Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Estetik gülüş tasarımı için günümüzde uygulanan tedaviler ve odaklandığı amaçlar genel olarak şu şekilde açıklanabilir:

Lamine Kaplama:

Fiziksel olarak hasar görmüş, eksik,kırık dişler için estetik bir çözümdür. Gülüşünüzün estetik olmasını engelleyen bu eksik dişler için farklı ebatlarda hazırlanan porselen kaplamalar sayesinde güzel bir görünüm elde edilir.

Yapıştırma:

Dişlerin eksik görünmemesi için koruyucu diş hekimliği alanında üretilen çözümlerden biridir. Eksik bölgeyi tamamlamak için uygulanan opaklıkta kompozit malzemenin dişlerin doğal rengine uygun olarak sertleştirilmesiyle elde edilen estetik bir tedavi çözümüdür.

Diş dosyalama:

Dişlerdeki eğriliklerin ve eksik fazlalık bölgelerinin doğal hallerinde törpülenerek tamamlanan tedavidir.

Gingivektomi:

Diş etlerinin baskın olması nedeniyle estetik olmayan görüntüler için Gingivektomi tedavi yöntemi ile diş etleri üzerinde olumlu çalışmalar yapılmaktadır.

Diğer çalışmalar; Diş beyazlatma tedavileri zirkonyum kaplama ve köprüler, diş etlerinde pembe estetik hizmetleridir.

Dijital Gülüş Tasarımı

Geleneksel diş tedavilerinin ulaşamadığı amaçlar için güncel teknolojik gelişmelerden yararlanmak gerekmektedir. Dijital gülüş tasarımı için bu aşamada 3 boyutlu model sunabilen, ağzın ve dişlerin her detayını çekebilen cihazlar kullanılmaktadır.

Bilgisayar ve yapay zeka destekli cihazlarla tasarım çalışmaları için uzman bir hekim kontrolünde yapılması gereken tedaviler için polikliniğimizden randevu talep edebilirsiniz.

Her hastanın estetik gereksinimleri farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Öncelikle var olan çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilir, diş temizleme işlemleri uygulanır. Sonrasında ise hastaların ihtiyaçlarına göre işlemler belirlenir. Bu işlemler genellikle; gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma (bleaching) yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ve protez uygulamalarıyla telafi edilmesi, porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedaviler (tel tedavisi) olarak sayılabilirler.

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın estetik beklentilerini doğru olarak anlamak ve ihtiyaçları doğru belirlemek çok önemlidir.

Hasta ağzından alınan ölçüler aracılığıyla hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonra hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyum hesaplanır.

Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.

Planlamalar tamamlandıktan sonra eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmazsa öncelikle diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir.  Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik kompozit dolgular aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer. Porselen lamine uygulamaları için genellikle dişlerde ya hiç aşındırma yapılmaz ya da minimal seviyede aşındırmalar gerçekleştirilir. Eğer porselen veya  zirkonyum uygulamalar uygun görüldüyse aşamalar sırasında yapılan provalarda hastanın tekrar fikirleri alınarak bir takım değişikliklere gidilebilir. Bütün bu diş eti ve diş uygulamaları esnasında ve provalarda dudak şekli ve konturu da göz önünde bulundurulur ve hedeflenen tasarıma son hali verilir.

Kimi zaman gülüş tasarımı sırasında medikal estetik uygulamalardan da yararlanılır. Dudak ve yüz bölgelerine yapılan dermal dolgu vb. uygulamalarla gülüş daha ön plana çıkarılabilir.