Özel Okmeydanı Diş Polikinliği

Pedodonti Tedavisi


Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, doğumdan itibaren daimi dişlenme tamamlanana kadar geçen süreçte bebek, çocuk ve genç erişkinlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır.


Randevu Al

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuk diş hekimliği olarak da bilinen pedodonti, 0-15 yaş grubundaki çocukların süt dişleri ve kalıcı dişleriyle ilgili problemlerle ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır. Bebeklerin, çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin ağız ve diş sağlığına, çene gelişimine dair her türlü sorun pedodontinin alanına girer.

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir. Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Bir Yaş Diş Muayenesi

Çocukların ilk diş muayeneleri bir yaşında yaptırılmalıdır.

Uzman diş hekimi, hastanın implant tedavisi için uygun olup olmadığını belirler. Eğer yapılan ölçümlerde kemik yapısının implant tedavisi için uygun olduğuna kanaat getirilirse uygulama aşamasına geçilir.

Bebeklerde ağız ve diş bakımı;

Bebeğinizin ilk dişi sürer sürmez, temizlemeye başlamalısınız. Bunun için gazlı bez veya yumuşak bir diş fırçası seçmelisiniz. Bebeğinizi emzirdikten sonra dişetlerini ve dişlerini gazlı bezle silmeniz ya da diş fırçasıyla temizlemeniz önemlidir. Aynı zamanda fırçayı daha da yumuşatmak için birkaç dakika ılık suda bekletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş çıkarma esnasında ne gibi belirtiler görülür?
Uyku düzeninde bozukluk, huysuzluk ve huzursuzluk Eline aldığı her eşyayı ağzına götürme Ağız çevresinde hafif döküntü Beslenme düzeninde bozukluk Tükürükte artış Ateş
Diş çıkarma esnasında görülen problemleri nasıl azaltabiliriz?
Kaşınan dişetine yıkanmış temiz ellerle parmak masajı uygulanabilir bu uygulamayı yaparken nemli gazlı bez kullanabilirsiniz aşırı basınç yapmamaya dikkat edin dişetine zarar verebilirsiniz Meyve filesi içine havuç koyarak hem havuç suyunu içmesi hem de kaşıntı hissinin giderilmesi sağlanabilir İçinde sıvı olan ve soğutulan dişeti kaşıyıcıları bu dönemde iyi bir çözüm olacaktır. Bu dönemde bir takım jel veye pomad türü ilaçlar önerilebilir. Bu çözümler sadece kısa süreli bir rahatlama sağlar. Huzursuzluk ve uykusuzluk aşırı olursa rahatlatmak için çocuk doktorunuza danışarak parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.Bazı çocuklarda gribal tablo ile beraber ateş de görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen çocuk doktorunuzu aramanızda fayda vardır.
Bebeklerin süt dişleri ne zaman tamamlanır?
Bebekler doğdukları anda hemen hemen tüm süt dişleri dişetlerinin altında saklı olsa da şekillenmiştir. Bu dişler bebek genelde altı aylıkken sürmeye başlar ya da dişetlerinden bir miktar görünürler. İlk dişin sürme zamanı bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Genellikle bebeklerde ilk çıkan dişler alt ön dişlerdir. Bunları takiben üst ön dört diş ile birlikte alt dişlerden ikisi daha sürer. Bundan sonra dişler genellikle çenelerin her iki tarafında aynı zamanda olmak üzere yavaş yavaş ağızda yerlerini alırlar. Bebeğiniz 24 aylık olduğunda ağzında 20 adet süt dişinin bulunması gerekir.
Biberon çürüğü ne demektir?
Biberon çürükleri bebeklerin özellikle üst ön süt dişlerinde başlayan ve diğer dişlere de yayılan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir. Bebeklerin ya da çocukların emzirme sırasında ya da biberonla uyutulmasıyla oluşur. Burada çürüğü oluşturan biberon değil, biberonun içerisindeki şekerli, ballı ya da pekmezli süt, mama ya da anne sütüdür. Şekerli sıvıların tüm gece boyunca dişlerle temas etmesi süt dişlerinin hızlı bir şekilde çürümesine yol açar.
Biberon çürüğü olursa çocukta ne gibi sorunlar görülür?
Dişlerin çürümesi sonucu kanal tedavisi ya da dişlerin çekimi ile sonuçlanan bir tablo ile karşılaşabiliriz.
Bebeklerde biberon çürüğünü engellemek için neler yapılabilir?
Bebeğinizin, şeker içeren sıvı gıda (süt, ballı süt, mama vs.) ile dolu biberonla uyumasına izin vermeyin. Sadece su ile yatmasında bir sakınca yoktur. Doktorunuz ile de görüştükten sonra, bebeğiniz 12-14 aylıkken biberon kullanımını bırakın. Gün boyunca bebeğinizin rahatlaması için su dışında başka bir sıvı ile dolu biberon kullanmasına izin vermeyin. Bebeğinizin yalancı memesini şekere ya da şekerli sıvılara batırmayın. Çocuğunuzun yemeğine şeker eklemeyin. Bebeğinizin dişlerini ve dişetlerini ıslak bez ya da diş fırçası ile her yemekten sonra temizleyin. Bebeğinizin ilk dişi çıktığında en kısa sürede diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Bebeğinize bir yaşından itibaren bardakla içmeyi öğretmelisiniz. Bebeğinizin yeterli miktarda fluor aldığından emin olmalısınız. Şehrinizdeki içme sularında fluor bulunmuyorsa diş hekiminize fluor destekleri konusunda danışabilirsiniz.
Çocuklarda kanal tedavisi yapılabilir mi?
Süt dişlerinin zamanından önce düşmesi diş çapraşıklıklarına neden olacağı için süt dişini ağızda tutmak için her tür yol denenmelidir. Enfeksiyon oluşmuş yada travma nedeniyle diş zarar görmüş ise kanal tedavisi ile süt dişinin ömrü uzatılmaya çalışılmalıdır.